Aktualności    Telefony    Przewodnik pacjenta    Przetargi    Praca

Perły Medycyny 2011

Perły Medycyny 2013

Dzień chorego 11.02.2014
W dniu 11.02.2014r. uroczyście obchodzono XXII Światowy Dzień Chorego, pod hasłem: „WIARA I MIŁOSIERDZIE”. Dzień ten jest czasem zadumy nad naszym życiem, cierpieniem i nieodzowną śmiercią. Jest okazją oddania szacunku pacjentom, od których, my – personel, uczymy się pokory i szacunku do największej wartości jaką jest Człowiek oraz do najcenniejszego daru – zdrowia. Będąc przy łóżku chorego zawsze przyświecają nam słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Ty umiesz to, czego ja nie umiem. Ja mogę zrobić to, czego Ty nie potrafisz. Razem możemy uczynić coś pięknego”.

O godz.10.00 w szpitalnej świetlicy w budynku przy ul. 1 Maja 2 w Tczewie, zgromadzili się niemal wszyscy pacjenci przebywający w szpitalu. Gościliśmy zespół muzyczny „Cantus”, działający przy Środowiskowych Domach Samopomocy MOPS w Tczewie. W programie artystycznym, pod kierunkiem Pani Emilii Stelmach nie zabrakło modlitwy za chorych i personel, cytatów z Ewangelii i błogosławionego Jana Pawła II oraz znanych piosenek. Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Personel Szpitala wręczył każdemu pacjentowi symboliczny kwiatek i słodki upominek wraz z życzeniami ufności we własne siły i możliwości, nadziei, bez której pokonanie choroby byłoby niemożliwe oraz wiary, która potrafi czynić cuda.

Młodzież z Caritasu, działającego przy Gimnazjum nr 1 w Tczewie, pod kierownictwem Siostry  Doroty, Przełożonej z Parafii Podwyższenia Krzyża Św., odwiedziła pacjentów z gorącymi życzeniami z okazji Dnia Chorego. Przy strunach gitary młodzież wyśpiewała znane piosenki. Żywiołowe zaangażowanie artystów i wspaniały kontakt ze słuchaczami wprawiły wszystkich w bardzo pozytywny nastrój. Słowa otuchy i ludzkiej wrażliwości głęboko zapisały się w sercach naszych pacjentów. Słowa piosenki: „Nigdy nie żałuj uśmiechu, uśmiech jest mową duszy. Gdy słowa już przeminą, uśmiech serca poruszy”, stały się mottem dla naszych chorych. Bo uśmiech może bardzo wiele zmienić w życiu drugiego człowieka, ma w sobie pewną moc i siłę, a nawet magię. Bł. Matka Teresa z Kalkuty mówiła, że: "Nie zdołamy nigdy dostatecznie zrozumieć, jak wielkim dobrem jest umiejętność zwykłego uśmiechania się".