Okres świąt Bożego Narodzenia w Hospicjum 2015
Dodane przez Grabus dnia 01.03.2016 08:49
 Wigilia… Ileż myśli i uroku kryje w sobie to jedno, proste, magiczne słowo. Wzrusza nas i porusza serca czarem wspomnień. A wszystko jest, jak przed rokiem.
W szpitalnych oddziałach (Hospicjum, ZOL, Rehabilitacja) łóżka zajęte są przez pacjentów wymagających całodobowej hospitalizacji. Czas świąteczny dla chorych jest trudny i smutny. Towarzysząca temu rozłąka z najbliższymi oraz cierpienie obniżają nastrój pacjentów. Naszym priorytetem jest, aby ten szczególny okres Bożego Narodzenia chorzy przeżyli w radości i miłości, aby nikt nie poczuł się samotny. Podopieczni wraz z personelem przygotowywali się do Świąt od początku grudnia. Na przemian roznosiły się zapachy wypiekanych pierniczków z żywicą świeżych gałązek świerków oraz choinki. Dzięki pomysłowości pracowników z terapii zajęciowej, wykonywane były ozdoby i stroiki świąteczne, bombki, aniołki, czemu towarzyszył wspólny śpiew kolędi pastorałek oraz wspomnienia z domu rodzinnego.
Rozszerzona zawartość newsa
 Wigilia… Ileż myśli i uroku kryje w sobie to jedno, proste, magiczne słowo. Wzrusza nas i porusza serca czarem wspomnień. A wszystko jest, jak przed rokiem.
W szpitalnych oddziałach (Hospicjum, ZOL, Rehabilitacja) łóżka zajęte są przez pacjentów wymagających całodobowej hospitalizacji. Czas świąteczny dla chorych jest trudny i smutny. Towarzysząca temu rozłąka z najbliższymi oraz cierpienie obniżają nastrój pacjentów. Naszym priorytetem jest, aby ten szczególny okres Bożego Narodzenia chorzy przeżyli w radości i miłości, aby nikt nie poczuł się samotny. Podopieczni wraz z personelem przygotowywali się do Świąt od początku grudnia. Na przemian roznosiły się zapachy wypiekanych pierniczków z żywicą świeżych gałązek świerków oraz choinki. Dzięki pomysłowości pracowników z terapii zajęciowej, wykonywane były ozdoby i stroiki świąteczne, bombki, aniołki, czemu towarzyszył wspólny śpiew kolędi pastorałek oraz wspomnienia z domu rodzinnego.



   Pamięcią ogarnęliśmy Pacjentów objętych opieką Hospicjum Domowego. Pani Marzena Mrozek, Prezes Szpitali Tczewskich S.A., wraz z zespołem terapeutycznym i Kapelanem,
Ks. Sławkiem Ałaszewskim, odwiedziła Chorych w domu, aby złożyć życzenia świąteczne
i podzielić się opłatkiem. Ten miły zwyczaj wpisał się na stałe w kalendarzu spotkań wigilijnych. To Pacjenci i ich Rodziny borykający się z ciężką, nieuleczalną chorobą i nieuchronną rozłąką potrzebują obecności i wsparcia od drugiego człowieka. Życzenia, aby Miłość, która się narodzi rozpaliła w sercu wiarę, nadzieję i miłość, a bliscy byli źródłem nieustającej siły, zostały przez Pacjentów i domowników przyjęte z wielkim wzruszeniem i ze łzami w oczach.





 Betlejemskie Światełko Pokoju 
Dnia 21.12.2015r., harcerze z Hufca ZHP w Tczewie przekazali do Hospicjum Betlejemskie Światełko Pokoju, będące symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei.





   

   W dniu Wigilii, personel szpitala, rodziny Pacjentów i wolontariusze dołożyli wszelkich starań, aby był to wyjątkowy czas Bożego Narodzenia łączący wspomnienie i obraz domu rodzinnego z przyjętymi tradycjami. Odświętnie ubrani Pacjenci, dekoracja stołu, opłatek na sianku i Biblia na honorowym miejscu, melodie kolęd, światełka na choince, żłobek z Rodziną Świętą, to niektóre z akcentów tegorocznej Wigilii. W tę piękną uroczystość zaszczycił nas swą obecnością JE ks. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna i kapelan ks. dr Sławomir Ałaszewski.
Po odsłuchaniu Ewangelii o Narodzeniu Jezusa w Betlejem i wysłuchaniu słowa Bożego wygłoszonego przez Ks. Biskupa odmówiliśmy wspólną modlitwę i podzieliliśmy się opłatkiem. Każde złożone życzenia były bardzo indywidualne i płynące z serca. Do pacjentów przebywających w łóżkach Ks. Biskup podszedł osobiście łamiąc się opłatkiem i udzielając im błogosławieństwa. To były bardzo wzruszające przeżycia dla wszystkich uczestników Wigilii. Widać było łzy wzruszenia oraz uśmiech. Wywołanie uśmiechu na twarzach Pacjentów przebywających w okresie Świąt w naszym szpitalu, jest największym podziękowaniem. Chorzy przekonali się, że nawet Święta poza domem mogą być mile spędzone, że jest ktoś, kto ich kocha i chce spędzać z nimi ten wyjątkowy czas.



   





   Wigilii towarzyszył zespół muzyczno-wokalno-instrumentalny, składający się z Rodzin wielopokoleniowych – od Dziadka po wnuki. Zacni wolontariusze, od wielu lat swą obecnością umilają charakter Świąt i poprzez swój talent i zaangażowanie sprawiają radość innym. Wspólny śpiew kolęd, gra na instrumentach i indywidualne występy muzyków wprowadziły nas w świąteczny nastrój i wzbudziły wiele emocji. Nic tak nie łączy pokoleń, jak wspólny stół i wzniesione głosy w jednym rytmie. Wszyscy poczuliśmy się rodzinnie i ściślej ze sobą związani.

 

   Dzięki sponsorowi mogliśmy Pacjentów Hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego obdarować prezentami. Otrzymali piękne ręczniki frotte wraz z życzeniami świątecznymi.



Refleksja

   Święta spędzone w szpitalu dla nas, personelu, a w szczególności dla Pacjentów są wyjątkowe i niepowtarzalne. Każde z nich są inne, pełne wspomnień i wzruszeń oraz dzielenia się radością z innymi, a zwłaszcza cierpiącymi, osamotnionymi w obliczu ciężkiej choroby.

   Patrzmy w gwiazdkę betlejemską, żeby oczy nasze nabrały blasku, żeby nabrały jej światła. Przychodźmy do żłóbka Jezusa, żeby serca nasze się ogrzały Jego miłością. Śpiewajmy kolędy, żeby serca nasze odtajały, żeby się stały bardziej czułe na wszystko, co się wokół nas dzieje. Patrząc na Dzieciątko Narodzone nauczmy się, aby żaden człowiek nie był obcy i samotny. Abyśmy wszyscy umieli dzielić się sercem, jak opłatkiem.
   Bardzo dziękuję personelowi, wolontariuszom, sponsorom za pomoc w zorganizowaniu Wigilii dla pacjentów. Dzięki ludziom dobrej woli Chorzy mogli przeżyć te Święta w nastroju rodzinnym z zapachem pierników, pomarańczy oraz świątecznych dań.

Kolędnicy

Zgodnie z prastarą tradycją w naszym Szpitalu nie zabrakło kolędników, którzy przypomnieli o pięknym zwyczaju naszych pradziadków.

   Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie przybyli do nas w roli Kaszubskich Kolędników. Regionalna nazwa wigilijnego wędrowania to „Gwiżdże”. Wśród postaci charakteryzujących Kolędników Kaszubskich mogliśmy zobaczyć: Gwiozdka z dzwonkiem, Szndara (policjanta), kominiarza, diabła „Purtka” z widłami, śmierć z kosą, boćka, księdza, popa, gwiazdę, „Babę i Dziada (Strech), zwierzęta (koza, baranek), anioły. Artyści swoją żywiołością, regionalną mową, śpiewem, muzyką i wielobarwnymi strojami wprowadzili wszystkich w zachwyt. Najbardziej komiczną postacią okazał się diabełek „Purtk”, który dokuczał wszystkim, przeszkadzał, straszył i przeganiał widłami. Niejedna osobę zagonił w róg… Kolędnicy w repertuarze wykonali wiersze, piosenki i przedstawienie o nadchodzącym Narodzeniu Dzieciątka Jezus. Pacjenci podziękowali gromkimi brawami i życzeniami.







   W Święto Trzech Króli przybyli kolędnicy z Tczewskiego Towarzystwa Kulturalnego „Brama”. Bardzo radośnie przywitali licznie zebranych pacjentów i gości w szpitalnej świetlicy. Wśród kolędników podziwiać mogliśmy oddanych pastuszków grających na instrumentach, anioły, zwierzęta (koza, koń, kotek), psotnego diabełka, gwiazdeczki, gwiezdnika, królów (zgodnie ze Świętem Objawienia Pańskiego), ale przede wszystkim Rodzinę Św. – Maryję z Dzieciątkiem i Józefa. Artyści bardzo weseli, kolorowi i rozśpiewani przypomnieli o cudzie Narodzin Jezusa, tradycyjne kolędy i pastorałki. Niekończące się brawa pacjentów zachęciły kolędników do podtrzymywania tej pięknej tradycji, spotkamy się za rok.





Jasełka

   Historię Bożego Narodzenia w pięknej scenerii przedstawiły nam dzieci ze świetlicy Środowiskowej w Tczewie przy ul. Kopernika, pod kierownictwem P. Aleksandry Lis. Pojawili się aniołowie, pastuszkowie, królowie, Maryja z Dzieciątkiem i Św. Józef. Dzieci i ich Rodzice oraz Babcie w pięknych strojach, z radosnym uśmiechem, śpiewem i ogromnym zaangażowaniem wcieliły się w role artystów. Efekt był fantastyczny. Pacjenci w podziękowaniu złożyli życzenia świąteczne i słowa wdzięczności dla P. Kierownik, opiekunów i Rodziców za tę magiczną atmosferę Świąt. Dzieci obdarowały pacjentów szopką bożonarodzeniową.


Koncert Bożonarodzeniowy

   Śpiewanie kolęd to jeden z najstarszych i najpiękniejszych tradycji w polskim domu. Są bardzo melodyjne, łatwe i wyjątkowo piękne, rodzinne. Warto pielęgnować tę tradycję, bez względu na miejsce zamieszkania, pobytu, bo ona wyraża nas – Polaków. W okresie Świąt Bożego Narodzenia artyści nie zapominają o pacjentach przebywających w szpitalu. W takich chwilach ważne jest, aby spędzić ten czas razem.


Podczas spotkań usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie kolędy. Pacjenci szybko włączyli się do wspólnego śpiewu, co wytworzyło świąteczny klimat jedności i radości. Dzieci, młodzież i inni wykonawcy swą energią i żywiołością wprowadzili nas w przedświąteczny klimat Świąt Bożego Narodzenia. Zasłużenie otrzymali podziękowania i brawa od Pacjentów.

Absolwenci i młodzież z Gimnazjum nr 1 w Tczewie działające przy Caritas z s. Dorotą, przełożoną Sióstr Pasterek przy Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie.












Młodzież z Parafii Św. Józefa w Tczewie z ks. Mateuszem





Młodzież z Gimnazjum nr 2 w Tczewie






Młodzież ze Szkolnego Koła Caritas Gimnazjum Katolickiego w Tczewie z P. Małgorzatą Krzemińską









   Trwając w okresie Świąt Bożego Narodzenia, 21.12.2015r. gościliśmy z Koncertem Kolęd wiecznie młodych wykonawców Zespołu Fisolki-MOPS Tczew pod dyrekcją P. Iwony Belka, akompaniament – P. Mariusz Dworakowski. Różnorodność utworów i aranżacji wykonywanych kolęd i pastorałek wprowadziła miłą atmosferę. Uczestnicy przypominali sobie kolejne zwrotki utworów, tak więc po chwili słychać było chóralne, wspólne śpiewanie, co stworzyło wyjątkową atmosferę. Usłyszeliśmy kilka nowych utworów, m.in. „Kolędę dla Nieobecnych”, którą Pacjenci bardzo polubili. Nie zabrakło śmiałków, którzy podjęli próby występu razem z Zespołem lub solo. Słuchacze podziękowali wykonawcom za koncert gromkimi brawami, życzeniami i upominkiem w wykonaniu pacjentów.